320 mieszkań w Toruniu na rynku już po wakacjach – nabór wystartuje 6 września!
Dwuetapowy nabór do mieszkań powstających na osiedlu przy ul. Okólnej w Toruniu ruszy 6 września. Wszyscy zainteresowani najmem mieszkania w tej inwestycji będą mogli złożyć wniosek za pośrednictwem strony internetowej www.torun.mdr.pl. Osiedle powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego i jest wynikiem współpracy toruńskiego samorządu i spółki PFR Nieruchomości.
Kryteria społeczne
W Toruniu, podobnie jak w innych lokalizacjach, rekrutacja do mieszkań będzie miała dwuetapowy przebieg. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu czy najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez lokalny samorząd. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Torunia na dodatkowe punkty będą mogły liczyć m.in. osoby nie posiadające tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, rodziny z dziećmi i rodziny dotknięte niepełnosprawnością. Wnioski będzie można składać od 6 do 30 września za pośrednictwem strony internetowej www.torun.mdr.pl. Każdy wnioskujący będzie musiał dostarczyć także dokumenty potwierdzające dane zawarte we wniosku. Następnie samorząd dokona weryfikacji złożonych aplikacji i uszereguje je pod względem liczby uzyskanych punktów.
– Dzisiaj po 9 miesiącach od inauguracji widać tutaj duże zaawansowanie, które potwierdza, że technologia prefabrykacji jest systemem, który można wykorzystać z powodzeniem i ten krótki czas budowy jest jedną z głównych zalet. Jeśli chodzi o nabór to ruszy on 6 września. Pierwsza ocena będzie należała do miasta. Będziemy weryfikowali wnioski biorąc pod uwagę kryteria pierwszeństwa i nadawali im odpowiednią punktację – wyjaśnił Michał Zaleski, prezydent Torunia.
Weryfikacja zdolności czynszowej
Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody – takie jak świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG Infomonitorze i Krajowym Rejestrze Długów.
– Spółka PFR Nieruchomości będzie odpowiadała za drugi etap, czyli sprawdzenie czy najemcy mają zdolność do pokrywania opłat związanych z najmem mieszkania. Średnia stawka dla tej inwestycji została ustalona na poziomie 26 zł. Jestem entuzjastą prefabrykacji i wierzę, że ta technologia ma przed sobą wielką przyszłość. Widać, że rozwija się na świecie i zaczyna rozwijać się w Polsce. Prefabrykacja bardzo pasuje do oferty mieszkań na wynajem. W naszym przypadku, gdy utrzymujemy nieruchomości przez 30 lat, szczególnie ważna jest jakość wykonania budynków i tutaj można śmiało powiedzieć, że jest ona na najwyższym poziomie, a to daje gwarancję długowieczności tego produktu – podkreślił Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S. A.
A zaczęło się….
Budowa osiedla w Toruniu rozpoczęła się jesienią 2020 roku. Inwestycja jest realizowana w technologii nowoczesnej prefabrykacji i postępuje w bardzo szybkim tempie. Gotowe ściany stanowią trzy warstwy, posiadające warstwę izolacyjną i gotową elewację przyjeżdżają z fabryk i są montowane w budowie przez kilkuosobowe ekipy. Obecnie finalizowany jest montaż ostatnich dwóch z ośmiu budynków składających się na toruńskie osiedle. Równolegle trwają prace wykończeniowe wewnątrz bloków. Jak podkreśla firma Pekabex – generalny wykonawca inwestycji – prace budowlane postępują w tempie „budynek w miesiąc – piętro w tydzień”. Planowane zakończenie wznoszenia konstrukcji wszystkich budynków przypada na początek sierpnia.
– Na tej budowie pracują dwie brygady montażowe, a każda składa się z sześciu osób. To specjaliści w swojej dziedzinie. Taka sześcioosobowa ekipa stawia piętro w tydzień, a budynek w miesiąc. Technologia prefabrykacji pozwala nie tylko przyspieszyć czas realizacji, ale także dzięki cieńszym ścianom „oszczędzana” jest powierzchnia mieszkania, a to przekłada się na większą powierzchnię użytkową dla najemcy. PUM wzrasta o ok 5-7 proc. oznacza to, że przy inwestycji na 10 tys. mkw., mieszkańcy zyskują łącznie ok. 500 mkw. powierzchni w swoich mieszkaniach – zaznaczył Przemysław Borek, prezes Pekabex Bet S. A.
Nowoczesne osiedle
Teren, na którym trwa budowa, znajduje się po południowej stronie Wisły, między ulicami Okólną i Generała Władysława Andersa. Osiedle będzie składało się z ośmiu czterokondygnacyjnych budynków. W każdym z nich powstanie 40 mieszkań, po 10 na każdej kondygnacji. Na parterach przewidziano po dwa mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Do niemal wszystkich lokali położonych na pierwszej kondygnacji będą przynależeć ogródki lokatorskie wydzielone żywopłotami. Zgodnie z projektem, przygotowanym przez warszawską pracownię S.A.M.I. Architekci, centralną część osiedla będzie stanowił plac, który znajdzie się przy głównym wjeździe od strony wschodniej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zostanie zlokalizowana część rekreacyjna z placem zabaw.
– Jak wiemy papier wszystko przejmie – można drukować ładne kolorowe rysunki, ale w tym wypadku realny efekt pozytywnie mnie zaskakuje, a tempo jest oszałamiające. Jak widać warto wracać do sprawdzonych metod realizacji w nowoczesnym wydaniu. Patrząc na przekrój prefabrykowanej ściany od razu widać, że jest to mercedes w porównaniu do rozwiązań komercyjnych. Opracowując projekt przywiązywaliśmy dużą wagę do tego, żeby mieszkańcom się dobrze mieszkało – zaprojektowaliśmy bardzo dobre mieszkania, wygodne i duże – nie oszczędzaliśmy na wielkości pokoi czy łazienek. Wprowadziliśmy maksymalnie dużo nasadzeń drzew, żywopłotów i zieleni. Udało nam się także wzbogacić przestrzeń o ogródki w parterach. Nie mogę się doczekać momentu, kiedy wszystko już będzie gotowe. Na pewno będziemy dumni z tej inwestycji – podsumował Mariusz Lewandowski, właściciel pracowni S.A.M.I Architekci.
PFR Nieruchomości S.A. realizująca rynkową część rządowego programu mieszkaniowego posiada 1530 wybudowanych mieszkań. Kolejne 2327 znajduje się obecnie w budowie. W pierwszej połowie 2021 roku spółka uruchomiła nabory do 1,6 tysiąca mieszkań. W rekrutacjach prowadzonych w Katowicach, Świdniku, Mińsku Mazowieckim, Dębicy, Radomiu, Krakowie i Łowiczu wpłynęło blisko 8,5 tysiąca wniosków.
Więcej informacji na: