Toruń, ul. Okólna – osiedle z prefabrykatów już na finale!

budowa mieszkań z dopłatą do czynszu w Toruniu PFR Nieruchomości

Prace wykończeniowe wewnątrz budynków i zagospodarowanie terenu osiedla –  coraz bliżej do zakończenia budowy 320 mieszkań w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Inwestycja przy ul. Okólnej w Toruniu powstaje z prefabrykatów i jest realizowana przez poznańską firmę Pekabex.

 

Na budowie, która została uruchomiona jesienią 2020 roku, stoi już osiem czterokondygnacyjnych budynków. Ich montaż zakończył się w połowie sierpnia –  po 40 tygodniach prowadzonych robót.

Przed nami ostatni bardzo intensywny miesiąc budowy. Inwestycja, która wystartowała w październiku 2020 roku dobiega końca. Po 12 miesiącach prac 8 budynków z 320 mieszkaniami jest na ukończeniu. Teraz  skupiamy się na pracach wykończeniowych w ostatnich dwóch blokach oraz zagospodarowaniu terenów zewnętrznych czyli sadzeniu drzew i krzewów, pracach przy powierzchniach utwardzonych, montażu lamp oraz porządkowaniuinformuje Jakub Czamański, kierownik budowy Pekabex BET S.A.

 

Prefabrykaty kluczem do sukcesu

Toruńskie osiedle zostało zaprojektowane przez pracownię S.A.M.I Architekci i jest realizowane w technologii prefabrykacji betonowej. Prefabrykowane elementy osiedla przygotowywane są w fabrykach, a następnie montowane już na terenie inwestycji. Innowacyjna technologia wpływa na zmniejszenie śladu węglowego i zwiększa bezpieczeństwo na placu budowy, a także bardzo usprawnia proces realizacji. Umożliwia precyzyjną kontrolę jakości wykonywanych elementów i znacząco skraca czas budowy – o około 30 % względem założeń realizowanych w tradycyjnych technologiach.

Wykorzystanie prefabrykatów generuje także nowoczesną formę architektoniczną. Barwione w masie, precyzyjnie wykonane płyty betonowe tworzą interesujące kompozycje podziałów na fasadach. Z kolei surowy beton w przestrzeniach wspólnych klatek schodowych i korytarzy, współgra z wykończeniem z drewna i akcentami kolorystycznymi. Elegancką całość w lokalnym kontekście osadza system identyfikacji wizualnej z wykorzystaniem symboli Torunia, takich jak herb miasta, pierniki, czy charakterystyczne toruńskie zabytki.

We wrześniu wystartował nabór do mieszkań powstających przy ul. Okólnej. W ciągu czterech tygodni wpłynęło aż 2046 wniosków od osób zainteresowanych zamieszkaniem w jednym z 320 oferowanych lokali. Obecnie wnioski są weryfikowane przez toruński samorząd. Osoby, które uzyskają punkty za spełnianie kryteriów społecznych, przejdą do kolejnego etapu czyli weryfikacji czynszowej.

W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości powstało 1977 mieszkań m.in. w takich miastach jak Katowice, Świdnik czy Jarocin, a kolejne pond 2,5 tysiąca jest w budowie. W 10 naborach do mieszkań, które w tym roku uruchomiła spółka PFR Nieruchomości wpłynęło ponad 12 tysięcy wniosków na blisko 2 tysiące mieszkań, co oznacza średnio sześciu chętnych na jeden lokal.

 

Więcej informacji:

 

www.nieruchomosci.pfr.pl

www.torun.mdr.pl

www.mplus.pl