O inwestycji

Toruńskie osiedle, zaprojektowane przez cenioną warszawską pracownię S.A.M.I Architekci, to osiem czterokondygnacyjnych budynków, które powstaną przy ul. Okólnej. Swoje przyszłe „M” znajdzie tu 320 rodzin. Dla wygody mieszkańców architekci przewidzieli także przestronne zielone dziedzińce, rodzinne place zabaw oraz ponad 380 miejsc postojowych. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się liczne usługi – targowisko, sklepy osiedlowe jak i market spożywczy.

Unikalna technologia budowy

Osiedle powstanie w technologii prefabrykacji, co oznacza, że elementy osiedla zostaną wcześniej przygotowane w fabryce, a następnie zmontowane na miejscu budowy. Za realizację odpowiada polska firma Pekabex – ceniona także na rynkach europejskich. W 2019 r. Pekabex sprzedał betonowe elementy do Szwecji o wartości 100 mln zł, kontraktuje też zlecenia w Niemczech i Danii. Co warto wiedzieć o budownictwie systemowym? Posłuchaj debaty zorganizowanej przez „Puls Biznesu”>

  • Czas budowy jest krótszy o 30-40%. Inwestycja w Toruniu powstanie w ciągu ok. 20 miesięcy.
  • Jakość wykonania jest kontrolowana w warunkach fabrycznych. Elementy inwestycji nie powstają na placu budowy. Ich jakość można znacznie lepiej kontrolować.
  • Terminowość. Na plac budowy wjeżdżają już gotowe elementy, więc harmonogram realizacji inwestycji nie jest w tak dużym stopniu zależny od bieżącej koniunktury i podaży pracowników.

Architektura

Osiedle znajduje się w pasie historycznych fortyfikacji. W ramach inwestycji odtwarzana jest tzw. droga forteczna prowadząca do fortu na południu obrzeży Torunia. Przy głównym wjeździe do osiedla znajdzie się plac – centrum spotkań mieszkańców – z zielenią, ławeczkami i posadzką, która zapewni wiele radości dzieciom, będzie bowiem dostosowana do rysowania kredą. Osiedle obejmie osiem kameralnych budynków, po 40 mieszkań w każdym (w tym po dwa mieszkania dostosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową). Wejście do każdego z budynków prowadzi przez niewielki pawilon, rozświetlony dzięki przeszkleniom. Mimo niskiej zabudowy, w budynkach są windy.

Mieszkania

Wśród 320 mieszkań znajdą się lokale od 1 do 3-pokojowych. Do części z nich przynależą balkony lub ogródki (wygrodzone systemowym ogrodzeniem i obsadzone żywopłotami).

Wykończenie pod klucz

Wszystkie mieszkania zostaną wykończone w standardzie podstawowym 'pod klucz’. Zastaniesz w nich:

  • panele podłogowe
  • glazurę, terakotę i biały montaż w łazience
  • drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
  • ściany pomalowane na biało

W salonie, jeżeli jest połączony z aneksem kuchennym, zostaną położone panele i terakota. Po twojej stronie będzie zakup mebli, zabudowy kuchennej oraz sprzętu RTV/AGD.

Udogodnienia

16 mieszkań dwu- i trzypokojowych będzie przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Do udogodnień należą m.in.: powiększony metraż łazienki, kabina prysznicowa, poszerzone korytarze i otwory drzwiowe. W łazienkach znajdą się natryski w poziomie posadzki, armatura dogodna dla osób na wózkach, uchwyty oraz specjalne zasłony prysznicowe. Będzie tu także instalacja przyzywowa z sygnalizatorem na korytarzach.

Dla rowerzystów

Bezpośrednio z zewnątrz będzie można wejść do rowerowni, dostępnej w każdym budynku. Dodatkowo na terenie osiedla postawimy stojaki. Wzdłuż ul. Andersa prowadzi ścieżka rowerowa – wprost na teren osiedla.

Dla dzieci

Na plac zabaw przeznaczono ponad 120 mkw. Stanie tu huśtawka z koszem, wieża wspinaczkowa ze zjeżdżalnią, piaskownica, a także bujak dla najmłodszych. Plac zabaw zostanie wygrodzony, a wokół zasadzimy drzewa, które w przyszłości zapewnią ochronę przed słońcem.