Twoje dochody są za wysokie, aby ubiegać się o mieszkanie komunalne z niskim czynszem? A jednocześnie nie masz zdolności kredytowej, aby kupić je na wolnym rynku? Jeśli tak, sprawdź rynkową część programu Mieszkanie Plus.

Kto ma pierwszeństwo?

To samorządy lokalne decydują o tym, komu w pierwszej kolejności wręczyć klucze do mieszkania, np. młodym małżeństwom, seniorom, wielodzietnym rodzinom, niepełnosprawnym, nauczycielom… – w każdej gminie te kryteria są inne, ponieważ każda społeczność ma inne potrzeby. Czy wystarczy uzyskać wysoką punktację, aby otrzymać mieszkanie? Nie. Jeszcze trzeba mieć tzw. zdolność czynszową. Twoje dochody muszą być wystarczające, aby opłacić czynsz i rachunki. Pamiętaj, że dochody to nie tylko twoje zarobki; to także świadczenia typu 500+. Rada Miasta Torunia planuje nowelizację uchwały określającej kryteria naboru do Mieszkań Plus przy ul. Okólnej. Znowelizowaną uchwałę opublikujemy na tej stronie oraz na naszych profilach w social mediach.

Jak przebiega nabór?

Etap 1

Przyjmowanie wniosków rozpoczyna się na ok. 6 miesięcy przed zakończeniem budowy. Wniosek można wówczas wypełnić przez internet. Lokalny samorząd weryfikuje wnioski pod kątem kryteriów społecznych (zgodnie z uchwałą).

Etap 2

Badanie zdolności czynszowej. Nie jest konieczne, jeżeli zadeklarujesz, że po podpisaniu umowy najmu wpłacisz 6-miesięczną kaucję. Osoby, które udokumentują swoją zdolność czynszową, mogą wpłacić niższą, 3-miesięczną kaucję.

Etap 3

Weryfikacja w BIG InfoMonitor. Nie możesz mieć żadnych zaległych (przeterminowanych) zadłużeń. Uwaga! Możesz mieć kredyt albo spłacać raty. Ważne, czy spłacasz swoje zobowiązania terminowo.